تبلیغات
غبار فتنه - فلسفه ولایت فقیه چیست؟
 
AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان
 
تاریخ :  جمعه 20 آبان 1390
نویسنده :  rahjo
اثبات ولایت فقیه به روش خیلی ساده و قابل فهم برای همه

منبع: پرسشها و پاسخها، مصباح یزدى- محمد تقى

 
بـیـان دلیلى روشن براى اثبات ولایت فقیه كه براى همگان قابل فهم باشد مقدمه اى رالازم دارد ;
نـیـازمـنـدی هاى قانون (تفسیر - تطبیق - اجرا)خداى متعال براى اداره جامعه احكامى را نازل فـرمـوده كـه در بسیارى از موارد نیازبه شخصى دارد كه آنها را تفسیر و تبیین كند
همانطور كه تـمام قوانین دنیاچنین اند ...

ادامه مطلب

موضوع بعدی >>>> ولایت فقیه از دیدگاه اهل تسنن
نـیـازمـنـدی هاى قانون (تفسیر - تطبیق - اجرا)خداى متعال براى اداره جامعه احكامى را نازل فـرمـوده كـه در بسیارى از موارد نیازبه شخصى دارد كه آنها را تفسیر و تبیین كند همانطور كه تـمام قوانین دنیاچنین اند ،گو اینكه تلاش قانونگذاران این بوده كه آنها را روشن بیان كنند ولى به علت ویژگى ها و نارسایى هاى زبان , گاه مقررات نیاز به تفسیر دارند . افـزون بر این براى تطبیق احكام بر مصادیق و موارد آنها نیز گاه ابهاماتى وجوددارد ; یعنى اینكه آیـا فلان حادثه خاص , مصداقى از این قانون خاص است , یامصداقى از قانون دیگر , این امر مشكل دیگرى در راه اجراى قانون است كه در تمام قوانین دنیا وجود دارد . پس از تفسیر قانون و تعیین مصداق آن , نوبت به اجرا مى رسد . هـر قـانـونـى نیاز به مجرى دارد براى اداره یك جامعه بر اساس احكام و قوانینى خاص باید فرد یا افرادى باشند كه بتوانند این سه مسئولیت را به عهده بگیرند . شـایسته ترین مجرى احكام اسلام روشن است بهترین فرد براى اجراى احكام و قوانین اسلام كسى اسـت كه در هر سه موردایده آل باشد ; یعنى بهترین قانون شناس , بهترین مفسر و بهترین مجرى بـاشـد , كه هیچ انگیزه اى براى تخلف نداشته باشد و هیچ اشتباهى در فهم و تفسیر و اجراى قانون براى او پیش نیاید . در فرهنگ ما , چنین خصوصیتى (عصمت) نام دارد , وبا وجود معصوم , او بر تمام افراد دیگر - به حكم عقل - براى اجراى قانون اولویت دارد . در جـوامـع بزرگ كه یك شخص نمى تواند اداره تمام امور را به عهده بگیرد ,چنین فردى باید در راس هرم قدرت باشد و تمامى مدیران باید با نظارت و ولایت اوامور را به عهده گیرند و به انجام رسانند .
بـرترین مصداق معصوم , رسول اكرم صلى اللّه علیه و آله است كه در عالیترین مراحل اخلاقى قرار دارد و به اجماع و اتفاق نظر همه فرقه هاى اسلامى معصوم است . به عقیده ما شیعیان , پس از پیامبر اكرم صلى اللّه علیه و آله امامان معصوم علیهم السلام قرار دارند كه داراى ویژگى عصمت اند . پس تا امامان معصوم باشند این ایده آل وجود دارد و نوبت به غیر آنان نمى رسد ,اما در زمان غیبت كـه عـملا چنین ایده آلى در میان ما نیست و نمى توانیم با او مرتبطباشیم تا از حكومتش بهره مند گـردیـم , باید چه كنیم؟
در این زمینه آیات و روایاتى وجود دارد كه تكلیف ما را روشن مى كند , ولـى چـون مـادرصـدد بـیـان دلـیـل سـاده اى هستیم , فقط از خرد خوانندگان محترم كمك مـى گـیریم ومى پرسیم چه باید كرد؟ بدون تردید اگر ایده آل را معصومان علیهم السلام بدانیم ,عقل مى گوید: در عصر غیبت كسى باید در راس هرم قدرت باشد كه از هر جهت به امام معصوم شـبـیه تر است ; یعنى در دین شناسى , تقوا و صلاحیت براى اجراى احكام وقوانین اسلام , بهترین باشد . وقـتـى كه جامعه نمى تواند بدون حكومت باشد و مادسترسى به امام معصوم نداریم , باید به سراغ كسى برویم كه كمترین فاصله را بااو دارد ; كسى كه شناختش از اسلام , از دیگران بیشتر و عدالت و تـقـوایـش از هـمـه بالاتر و براى اجراى احكام و قوانین اسلام , مناسبترین فرد باشد , این صفات درولى فقیه تجلى مى كند . در امـور دیگر نیز روش عموم مردم همین است كه ابتداء نزدبهترین متخصص مى روند لیكن اگر دسـتـرسـى بـه بـهترین ممكن نبود , به كسانى رجوع مى كنند كه در تخصص و ویژگیها به فرد ایده آل نزدیكتر باشند . ولایـت فـقیه معنایى جز رجوع به اسلام شناس عادلى كه از دیگران به امام معصوم نزدیكتر است , ندارد .:: مرتبط با: ولایت فقیه ,
:: برچسب‌ها: ولایت فقیه , اثبات ولایت فقیه ,
آنطورى كه ما ملت خودمان را تجربه كرده‌ایم، آنطورى كه لطف و فضل الهى را مكرر آزموده‌ایم، این ملت در این نوبت هم مثل نوبتهاى قبل، مشت محكمى به دهان دشمن خواهد زد. مردم به توفیق الهى در این انتخابات یك آزمون افتخارآمیز دیگرى را به صحنه خواهند آورد و بر افتخارات خودشان خواهند افزود. این، لطف الهى است؛ ان‌شاءاللّه تحقق پیدا خواهد كرد.

مقام معظم رهبری- 25/2/92
  :: مدیر وب سایت : rahjo
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

********لــوگـــوی دوســــــتان********
تکاور 114

 پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم
معببر سایبری فندرسک