تبلیغات
غبار فتنه - گزارش تحلیلی از حاكمیت سه گفتمان تجربه‌شده طی 24 سال گذشته
 
AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان
 
تاریخ :  دوشنبه 23 اردیبهشت 1392
نویسنده :  rahjo
مرجع :روزنامه جوان

با پایان زمان ثبت‌نام كاندیداها برای یازدهمین‌دوره انتخابات ریاست جمهوری و نگاهی به آرایش سیاسی نامزدهایی كه احتمال تأیید صلاحیت آنان می‌رود، به این جمع‌بندی می‌توان رسید كه در انتخابات ۹۲، از سه تفكر تجربه شده در كشور، نمایندگانی حضور دارند.

سازندگی، اصلاحات و اصولگرایی سه تفكری هستند كه طی دوره‌های مجزا، آزمون خود را پس داده‌اند. در كنار این تفكرات البته افرادی نیز به صحنه آمده‌اند كه نمایندگی طیف‌های دیگر را در كارنامه سیاسی خود دارند، طیف‌هایی نظیر فتنه و انحراف.

شناخت اصلح از میان سلایق مختلف 

فرصت یك ماهه پیش رو تا زمان برگزاری انتخابات، فرصت مناسبی برای مردم است تا با شناخت كاندیداها و تفكرات و احزاب متبوع آنان، گزینه اصلح را شناسایی كنند. آنچه از احراز صلاحیت‌ها احتمال می‌رود، وجود تمام سلایق در انتخابات را می‌توان حدس زد و این ظرفیت، هرگونه بهانه را از سلیقه‌های مختلف برای نیامدن پای صندوق‌های رأی خواهد گرفت. آنچه در شرایط فعلی مهم است، شناخت اهمیت رأی و نامی كه باید روی برگه رأی نوشته شود، است. این یكی از توصیه‌های مكرر مقام معظم رهبری به مردم بوده و بارها در دیدارهای مختلف بر این نكته تأكید فرموده‌اند: «تشخیص مردم در شناخت اصلح مهم است و مردم باید با تحقیق از افراد مورد اطمینان و دقت در كاندیداها، به فرد اصلح برسند.»
اكنون برای آنكه كمی با فضای گفتمانی انتخابات آینده بیشتر آشنا شویم، سعی داریم در ادامه به معرفی مختصر سازندگی، اصلاحات و اصولگرایی طی دوره‌های مختلف بپردازیم تا كمی با معیارهای شخص اصلح بیشتر آشنا شویم. 

دوران سازندگی در ایام ریاست جمهوری هاشمی 

بعد از سال‌های جنگ تحمیلی و انتخاب هاشمی رفسنجانی به عنوان پنجمین رئیس‌جمهور ایران، جریان سیاسی كارگزاران سازندگی در كشور شكل گرفت كه شعار خود را سازندگی و پیشرفت در كشور پس از دوران جنگ قرار داده بودند اما به مرور این افراد كه خود را «تكنوكرات» به معنای «فن‌سالاری» نامیده بودند، در سیاست‌های اقتصادی تا آنجا پیش رفتند كه ملت در تلاطم تورم ۵۰ درصدی قرار گرفتند و اگرچه پیشرفت‌هایی با همان مفهوم سازندگی در كشور ایجاد شد اما مفاسد اقتصادی كه در آن دوران شكل گرفت نیز نقطه بسیار منفی آن ایام به شمار می‌رود. از سوی دیگر مدیریت اقتصادی آن ایام به گونه‌ای نبود كه بر اساس نگاه بلندمدت برنامه‌ریزی شده باشد، بلكه برای خوشایند چند ماهه و چند ساله برنامه‌ریزی شده بود. آنگونه كه رهبر معظم انقلاب در نخستین روز از سال ۹۲ در سخنرانی خود در جوار حرم رضوی و در حضور هزاران زائر امام رضا(ع) با یادآوری لزوم جدایی اقتصاد كشور از نفت، فرمودند: «۱۸- ۱۷ سال قبل به دولت وقت گفتیم كاری كنید كه بتوانیم چاه‌های نفت را كه هر وقت اراده كردیم ببندیم اما آقایان به قول خودشان تكنوكرات لبخند زدند كه مگر می‌شود؟» 

دوران اصلاحات، صفحه رنگی سازندگی 

با پایان دو دوره ریاست جمهوری هاشمی‌رفسنجانی و روی كار آمدن سیدمحمد خاتمی به عنوان رئیس‌جمهور هفتم، در ظاهر صفحه تازه‌ای از تاریخ ایران گشوده شد اما در باطن ادامه همان دوران سازندگی منتها با صفحه‌ای رنگی و شعارهای تازه‌ای بود كه برای طیف‌هایی از مردم جذاب جلوه كرد. در این دوران اگرچه جریان تازه‌ای به عنوان مشاركت در كشور شكل گرفت كه علاوه بر دولت‌های هفتم و هشتم، نبض مجلس ششم را نیز در دست داشت اما بسیاری از افراد كابینه خاتمی همان افراد كابینه هاشمی بودند. در این ایام تا حدودی معیشت مردم فدای شعارهای ظاهری و به قول معروف «دهان پركن» نظیر آزادی بیان، گفت‌وگوی تمدن‌ها، توسعه سیاسی، رسیدن به جامعه مدنی و از این قبیل شعارهایی شد كه نتیجه آن نیز چیزی نبود غیر از گسترش روزافزون بی‌بند و باری فرهنگی در كشور. دلیل بروز این كجروی در كشور هم فراگرفتن اطراف دولت توسط افرادی بود كه در ظاهر خود را روشنفكر معرفی كرده بودند اما باطن آنان زمانی روشن شد كه پس از فتنه ۸۸ بسیاری از آنان به خارج از كشور پناهنده شدند و در همان ایام نیز حرف‌هایی به زبان می‌آوردند و مباحثی را در دین و مذهب وارد می‌كردند كه بارها با غیرت انقلابی و دینی ملت مواجه شدند. 

روی كار آمدن اصولگرایان و بازگشت قطار انقلاب به ریل 

با روی كار آمدن اصولگرایان در شورای شهر دوم، دولت نهم، مجالس هفتم، هشتم و نهم، كشور با تجربه جدیدی از رویكرد سیاسی مواجه شد كه گفتمان خود را بر اساس خط امام(ره)، پیروی از ولایت فقیه و حركت در مسیر انقلاب اسلامی قرار داده بود. این ایام به قدری تأثیرگذار بود كه روحیه انقلابی بار دیگر در ملت اوج گرفت و خصوصاً طیف‌های مذهبی كه از اوضاع فرهنگی كشور رنج می‌بردند، با روی كار آمدن اصولگرایان بار دیگر نور امید را در دل‌های خود روشن كردند زیرا قطار انقلاب كه در ایام دوم خرداد در حال خروج از ریل بود بار دیگر به ریل خود بازگشت. اگرچه در این ایام نیز خطاهایی وجود داشته و هیچ انسان و جریان فكری و سیاسی خود را مبرا از خطا ندانسته، اما فضای كار و تلاش همراه با روحیه انقلابی در كشور شكل گرفت. در این میان به دلیل دستاوردهای گفتمان اصولگرایی، عده‌ای كه طعم قدرت و ثروت زیر زبانشان شیرین و شیرین‌تر شده بود به فكر آن افتادند كه خود، جریانی نو در كشور بسازند و قطبی از قدرت و ثروت را محدود به اختیارات خود كنند. این عده با انتشار و ترویج تفكرات انحرافی، متأسفانه در مسیری افتادند كه از یكسو به تخریب جریان ناب اصولگرایی منجر شود و از سوی دیگر پیدایش و زایش جریانی نو بر پایه تفكرات انحرافی را در كشور آسان كند، از این رو بارها اصولگرایان ناب، برائت خود را از این جریان كه در همان مسیر اصلاحات و سازندگی افتاده و با آنان گره عقیدتی خورده‌اند، اعلام كرده‌اند. 

رأی بر پایه عقلانیت نه در اسارت احساسات 

اكنون باید با نگاه منصفانه به تمامی كاندیداهایی كه ثبت‌نام كرده‌اند و دقت در خط سیاسی و سابقه آنان، گزینه اصلح را تشخیص داد.
در این میان عده‌ای ممكن است برای اثبات خود به نفی و تخریب دیگران بپردازند و عده‌ای دیگر ممكن است با معرفی خود در پازل سیاسی برخی احزاب و گروه‌های سیاسی، تمام اشتباهات و خرابكاری‌های خود را به پای آن طیف بنویسند و حتی برخی از مشكلات اقتصادی و مسائل تلخی را به بار آورند تا نگاه مردم از برخی جریانات ناب انقلابی برگردد و سرانجام آن عده بتوانند گفتمان انحرافی خود را كه با فتنه‌ گره كور خورده است، رونمایی كنند. از این بابت مردم باید بیش از گذشته مراقب باشند و با شناخت معیارها كه بهترین آن كلام رهبری است، حق را از باطل تشخیص دهند و فارغ از شعارها به واقعیت درونی و بیرونی نامزدهای انتخاباتی توجه كنند و بدون آنكه اسیر احساسات و هیجانات كاذب شوند، رأی خود را بر پایه عقلانیت به صندوق آرای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری بیندازند.:: مرتبط با: انتخابات ,
:: لینک های مرتبط: منبع: جوان آنلاین ,
آنطورى كه ما ملت خودمان را تجربه كرده‌ایم، آنطورى كه لطف و فضل الهى را مكرر آزموده‌ایم، این ملت در این نوبت هم مثل نوبتهاى قبل، مشت محكمى به دهان دشمن خواهد زد. مردم به توفیق الهى در این انتخابات یك آزمون افتخارآمیز دیگرى را به صحنه خواهند آورد و بر افتخارات خودشان خواهند افزود. این، لطف الهى است؛ ان‌شاءاللّه تحقق پیدا خواهد كرد.

مقام معظم رهبری- 25/2/92
  :: مدیر وب سایت : rahjo
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

********لــوگـــوی دوســــــتان********
تکاور 114

 پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم
معببر سایبری فندرسک